Solak El Kullanmanın Avantaj ve Dezavantajları

Solak olmanın kendi avantajları ve dezavantajları vardır

Solak El Kullanmanın Avantaj ve Dezavantajları

Solak olmanın kendi avantajları ve dezavantajları vardır

Masada yazı yazarken yanınızda oturan sağlak kişiyle dirsek dirseğe çarpışmak; yazı üzerinde hareket ettirdiğinizden mürekkeple kaplanan bir el; ve normal bir şekilde tutulamayan bir makas. Solak insanlar genellikle günlük yaşamlarında istemeden de olsa sakarlıklar yapmak zorunda kalırlars. Solaklar bunu çoğunlukla kabul ederler. Ancak solak insanlar hakkında bilmediğiniz başka şeyler de vardır. Bunları sizin için listeleyeceğiz.

Dünyanın %12'si Solak

Dünya nüfusunun sadece yüzde 12’si solaktır, ancak bu yüzde yavaşça artıyor. Solak olmak çoğu ülkede uzun süredir kabuledilir bir şey olsa da, hala solakları kabul etmeyen ülkeler var. Neyse ki, solak olmak giderek daha fazla kabul görüyor ve bu nedenle solaklıklarını gizlemek zorunda kalan insanların yüzdesi yavaş yavaş düşmekte. 1860’larda solak insanların şeytanla bir antlaşmalarının olduğuna inananlar bile vardı.

Alerjiler

Solaksınız ve ilkbaharda alerjileriniz mi nüksediyor? Bu şaşırtıcı değil. Cerebral Dominance: The Biological Foundation adlı kitap, solak insanların bir şeye alerjik olma olasılığının sağlak insanlara göre 11 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Ayrıca otoimmün bir hastalığa yakalanma şansları da 2,5 kat daha fazladır.

Migrenlere karşı daha hassastırlar

Solak bir insanın hayatı her zaman bir güllük gülüstanlık olmaz. Solak insanların sağlak insanlara oranla iki kat daha fazla migreni olduğu görülmektedir.

Huzursuz uykucular

Bazen hepimiz uykumuzda hareket ederiz, solak insanlarda bu tür hareketler çok daha yaygındır. Periyodik uzuv hareketi bozukluğu (PLMD), solak insanlar arasında çok daha yaygındır. PLMD, uzuvların uyku sırasında istemsizce hareket ettiği bir durumdur. 2011’de yapılan bir araştırma, solakların yüzde 94 oranında bu problemden muzdarip olduğunu göstermiştir, aynı problem sağlaklarda yüzde 69 oranında görülmekte.

Peki solak olmanın pozitif yanları yok mu? Tabii ki var! Bir sonraki sayfada bunlar hakkında bilgi edinin.

Solaklar daha akıllı

Evet, solak olmanın avantajları da var. 2007 yılında yapılan bir araştırma, solak insanların genellikle daha yüksek IQ’ye sahip olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, bunun neden böyle olduğunu tam olarak bilmiyoruz. 2010 yılında başka bir çalışma bunun tam tersini iddia etti ve işleri iyice karmaşık hale getirdi.

Solak erkeklerin sayısı daha fazla

2008’de yapılan solaklık anketinde cinsiyet farklılıkları, erkeklerin kadınlardan daha sıklıkla solak olduklarını göstermiştir. Araştırmacılar 144 solak kişinin verilerini inceledi ve sonuçta erkeklerin daha fazla solak olduklarını gösterdi. Kesin olarak veriler, solaklığın erkeklerde kadınlardan yüzde 23 daha sık görüldüğünü ortaya çıkardı.

Çoklu işlev konusunda daha iyiler

Illinois Araştırma Konsorsiyumu tarafından toplanan veriler, solak kişilerin çoklu işlev konusunda sağlaklardan daha iyi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, solakların bir şeyleri hatırlama konusunda da sağlaklardan daha iyi olduğu görülmektedir.

Su altındayken daha iyi görüyorlar

Bunu nasıl araştırdıklarını bilmiyoruz, ancak görünüşe göre bir nörolog, solak insanların vizyonunun, su altında olduklarında sağ elini kullananların vizyonundan daha hızlı adapte olabildiğini keşfetti.

Dil rulosu meselesi

Bazen, bir şaka olsun diye, dillerinin yan taraflarını kırabilirler mi diye onlara sorarız. Herkes bunu yapamaz ve görünüşe göre daha az sayıda solak insan bunu yapabiliyor. Ve araştırmaya göre, sağ elini kullanan insanların yüzde 74,8’i bunu yapabiliyorken, solakların sadece yüzde 62,8’i dillerini bir rulo halinde kırabiliyor.