Sıfır araç satışına yeni düzenleme

Kiraya yüzde 25 sınırı getiren hükûmet otomobil piyasasına müdahale etti. Sıfır kilometre taşıtlar için fazla fiyat isteyen galerinin 2'nci el satış belgesi iptal edilecek.

Sıfır araç satışına yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 2’nci el taşıtların alım-satım işleriyle ilgili yeni yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle 2’nci el taşıt ticaretiyle ilgili yetki belgesinin iptaline dair hususlar yeniden tanzim edildi.

BİR YIL BOYUNCA SATIŞ YETKİSİ ASKIYA ALINACAK

Yönetmelik değişikliği ile sıfır araç satan yetkili bayilerin, stoklarında bulunmasına rağmen taşıt satışından kaçınmaları, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmeleri, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlamaları ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemeleri gibi tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştırıcı herhangi bir faaliyette bulunmaları hâlinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek.

Yetki belgesi iptal edilen işletmeye ve işletme sahibinin diğer işletmeleriyle temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl süreyle yetki belgesi verilmeyecek.

Düzenleme göre birinci el araçların satış fiyatının üzerinde satılması gibi durumlarda işletme sahibinin ikinci el araç satış yetki belgesi iptal edilecek.

“YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNİN İŞE YARAMASI ZOR”

EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Erol Şahin, söz konusu düzenlemenin otomobil fiyatlarındaki artışı durdurmaya yetmeyeceğini söyledi.

Şahin, Twitter hesabında yönetmeliğin doğrudan sıfır kilometre taşıt satışı ile ilgisi olmadığını ve bunun tamamen 2’nci el alım-satım işlerini, ödeme yöntem ve işletme durumlarını düzenlediğini belirtti.

Şahin’e göre yönetmelik işe yaramayacak.