Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'dan, “Doktor Doktor Gezmeyin” Uyarısı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, halk arasında, “Doktor doktor gezme” bilinen tanımlamayı atıfta bulunan bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'dan, “Doktor Doktor Gezmeyin” Uyarısı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, halk arasında, “Doktor doktor gezme” bilinen tanımlamayı atıfta bulunan bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, MRHS üzerinden randevu alıp doktora gitmeyen hastalar için uyarıda bulunan açıklamalar yapmıştı. Bakan Koca, bu kez hiçbir şikayeti olmayan veya şikayet sayılamayacak rahatsızlıkları olan kişilerin doktor randevu alıp muayene olmasını eleştirdi. Sosyal medyadan bu konuda bir açıklama yapan Bakan Koca, “MHRS üzerinden randevu alarak uzmana görünen, herhangi bir hastalık tanısı konmayan, tedaviye ihtiyaç duymayan çoook hastamız var. İyi olduğumuzu doktordan duymak güzel olmasına güzel ama tedavisi gecikirse üzüleceğimiz hastaları düşünelim” dedi.

MRHS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) randevusuna geçen ay 4 bin hastanın gitmediği ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Koca, “Randevularda ciddi olmalıyız. Gelmeyeceği randevuyu iptal edenlere teşekkür ediyorum” uyarısında bulundu.

Kamuya geçen doktor sayısındaki artış MRHS randevu sayısını da artırdı. Türk Tabipler Birliği hasta muayene süresinin 20 Dakika ile sınırlandırılmasını isterken, kamu hastanelerinde doktor muayenesi bir kaç dakikayı geçmiyor.  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, MRHS randevularına riayet edilmesi gerektiğini konusunda uyarıda bulundu. Gelinmeyen MRHS randevuların sistemi yavaşlattığını ifade eden Bakan Koca, “Geçen ay randevusu olanların 4’te biri muayene olmaya gelmedi. Bir ayda 4 hafta var. Gelinmeyen randevuların tamamının aynı haftada olduğunu kabul edelim. Sizce sağlık sistemi bundan nasıl etkilenirdi? İptal edilmeden gelinmeyen her bir randevu sistemi yavaşlatır.MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda %30 iken, bu oran Ekim ayında %25’e indi. Randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara imkân sağlandı. Randevularda ciddi olmalıyız. Gelmeyeceği randevuyu iptal edenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2.8 Milyon Hasta MRHS Randevusuna Gelmedi !

Bakan Koca, şöyle devam etti, “Geçtiğimiz ay tam 2 Milyon 866 Bin 7 kişi, MHRS üzerinden randevu aldığı halde muayene olmaya gelmedi”  Randevusuna gelmeyenlerin, randevu almak isteyip de beklemek zorunda kalanlara bir açıklaması olabilir mi? Gelinmeyecek randevular iptal edilmelidir.MHRS üzerinden doktor randevusu aldıktan sonra şikâyeti kalmayanlar… Randevunuzu iptal edin ki, iyi olduğunuzu biz de bilelim. 

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)