Merkez Bankası'ndan Kredi Kartıyla Avans Çekimi için Yeni Karar

Merkez Bankası, son dönemde artan kredi kartıyla yapılan nakit avans çekimi ve kuyum harcamalarına yönelik yeni bir düzenleme getirdi. Bu bağlamda, her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirildi. Bu uygulamanın, nakit avans limitlerini azaltabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası'ndan Kredi Kartıyla Avans Çekimi için Yeni Karar

Kredi kartlarından yapılan nakit avans kullanımının son zamanlarda giderek artması nedeniyle, Merkez Bankası'nın bu konuda yeni bir adım atması bekleniyordu. Bu adımların ilk ayağı, kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimlerinin menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi olması oldu. Aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kabul edildi. Her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirildi. Ancak, talimat değişiklikleri sonrasında, nakit avans limitlerinin düzenleme sonrası daralacağı konuşuluyor.

KREDİ KARTINA NAKİT AVANS MALİYETLERİNDE DÜŞÜŞ OLACAK

Kredi kartlarına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti. Ancak Merkez Bankası'nın yeni uygulaması sonrasında, bu oranlarda bir düşüş yaşanması bekleniyor.

KAPSAM GENİŞLETİLDİ

Merkez Bankası, sadece kredi kartlarına değil, kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi uygulamasının kapsamını genişletti. Bu bağlamda, ticari krediler ve tüketici kredileri de menkul kıymet tesisi uygulamasına dahil edildi. Kredi türleri bazında ayrı ayrı olmak üzere bir önceki hesaplama tarihine göre büyüme oranları yüzde 3'ün üzerinde gerçekleşirse, bu oranı aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesi gerekecek.

Merkez Bankası'nın aldığı yeni kararlarla birlikte, kredi kartlarında yapılacak olan nakit avans çekimleri ve kuyum harcamaları için getirilen yeni düzenlemelerin finansal piyasaları nasıl etkileyeceği önümüzdeki dönemde izlenecek. Bu uygulamaların, kredi kartı kullanıcılarının limitlerinde azalmaya neden olabileceği düşünülüyor.