Küresel Sağlık Araştırması

Araştırma birliği GLOHRA, kendini iki yıldır tıbbı ve sağlık hizmetlerini dünya düzeyinde iyileştirmeye adadı.

Küresel Sağlık Araştırması

Tıp ve sağlık alanındaki küresel zorluklar çok katmanlı ve sayısız; tıpkı Almanya'da kendini bu zorlukların çözümüne adamış olan  bilimsel araştırma alanındaki projeler gibi. 2020 yılında, Alman Küresel Sağlık Araştırmaları Birliği [German Alliance für Global Health Research, (GLOHRA)] kurulduğunda, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının bu alandaki çabaları bir kez daha önemli ölçüde güçlendi ve bir araya getirildi. İttifak, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) ve Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilmekte.

Yeni Su Arıtma Yöntemleri

GLOHRA çatısı altında, aralarında Heidelbergli ve Potsdamlı bilim insanlarının da bulunduğu araştırmacılar, kirli suyun hala en büyük tehdit ve hastalık kaynaklarından biri olduğu Bangladeş gibi Güney Asya ülkeleri için bir su arıtma sistemi geliştiriyorlar. Bu esnada uzmanlar sahadaki somut durumu da göz önünde bulunduruyorlar: Geliştirdikleri su arıtma yöntemlerinin gerçekten büyük ölçekte iyileştirmeler sağlaması için hem ucuz hem de etkili olması gerekiyor.

Başka bir projede, Alman ve Endonezya üniversiteleri ve klinikleri Endonezya'da rahim ağzı kanseri taraması yapmak için birlikte çalışıyorlar. Böyle bir erken teşhis muayenesi Almanya'da zaten standart olduğundan, burada kapsamlı deneyimlerden gereğince yararlanılabiliyor.

Kalp Damar Hastalıklarının Cep Telefonuyla Tedavisi

Uganda'da, aralarında Charité Universitätsmedizin ve Heidelberg Üniversite Hastanesinin de bulunduğu kurumların üzerinde çalıştıkları bir dijital proje, kronik hastalıkların tespitini ve tedavisini inovatif bir şekilde hızlandırmayı hedefliyor. Bu çalışmanın odak noktasında, hâlâ dünya çapında bir numaralı ölüm nedeni olan kalp damar hastalıkları yer alıyor. Kalp damar hastalıklarının semptomlarını daha erken tespit edebilmek ve daha etkin bir şekilde tedavi edebilmek için proje, Uganda'daki insanların da cep telefonlarını çok yoğun bir şekilde kullanmalarına dayanıyor. Bu program kapsamında, örneğin atardamar sertleşmesi semptomlarını keşfetmek için kullanıcılara düzensiz aralıklarla spontane sorular soruluyor. Ayrıca kişilerden belirli daha uzun aralıklarla tansiyonlarını ölçtürmeleri ve değerleri girmeleri isteniyor. Zamanla, neredeyse kendiliğinden bir kalp damar hastalıkları risk profili ortaya çıkıyor. Program şu anda Uganda'daki kırsal bir toplulukta test edilerek ve geliştiriliyor. Ama bu proje milyonlarca insana ulaşma potansiyeline sahip.

(deutschland.de)