Koza Polyester Halka Arz Kaç Lot Verir? Borsada Ne Zaman İşlem Görecek?

Koza Polyester, Avrupa'nın en büyük polyester üretim kapasitelerinden birine sahip olan bir şirkettir. Şirket, 2023 yılında halka arz olmaya karar vermiş ve bu süreçte yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Peki, Koza Polyester halka arzı nasıl gerçekleşti? Halka arz sonuçları ne oldu? KOPOL hissesi borsada ne zaman işlem görmeye başlayacak? Bu yazıda, Koza Polyester halka arzı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Koza Polyester Halka Arz Kaç Lot Verir? Borsada Ne Zaman İşlem Görecek?

Koza Polyester Halka Arz Süreci

Koza Polyester, 5-6-7 Nisan 2023 tarihlerinde talep toplama sürecini tamamladı. Şirketin halka arz büyüklüğü 1 milyar TL olarak belirlendi. Şirketin sermayesi 23.160.000 TL artırılarak 113.160.000 TL'ye yükseltildi. Halka arz edilen payların nominal değeri ise 44.390.000 TL oldu. Bu payların %48'i yurt içi bireysel yatırımcılara, %12'si yurt içi kurumsal yatırımcılara, %40'ı ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

Halka arzda talep toplama işlemleri sadece Garanti Yatırım aracılığıyla yapıldı. Yatırımcılar, en az 100 TL ve en fazla 100.000 TL tutarında talepte bulunabildiler. Talep toplama süresince, şirketin paylarına yoğun bir ilgi gösterildiği bildirildi.

Koza Polyester Halka Arz Sonuçları

Koza Polyester halka arz sonuçları, talep toplama işlemlerinin bitiminden sonra KAP üzerinden duyuruldu. Sonuçlara göre, şirketin paylarına toplam 1.895.000 adet talep geldi. Bu taleplerin %99'u yurt içinden, %1'i ise yurt dışından geldi. Taleplerin %86'sı bireysel yatırımcılardan, %14'ü ise kurumsal yatırımcılardan oluştu.

Halka arzda talep edilen pay sayısının satışa sunulan pay sayısından fazla olması nedeniyle, pay dağıtımında kısıntıya gidildi. Buna göre, bireysel yatırımcılara her 100 TL'lik talebe karşılık 2 lot (200 adet) pay verildi. Kurumsal yatırımcılara ise her 100 TL'lik talebe karşılık 1 lot (100 adet) pay verildi.

Koza Polyester Borsada Ne Zaman İşlem Görecek?

Koza Polyester'in halka arz sonuçlarının açıklanmasının ardından, hak kazanan yatırımcıların hesaplarına en geç iki iş günü içinde payların aktarılacağı belirtildi. Şirketin payları, Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak. KOPOL koduyla işlem görecek olan hissenin ilk işlem günü ise 13 Nisan 2023 Perşembe olarak planlandı.

Koza Polyester Hakkında

Koza Polyester, 1989 yılında kurulan ve polyester elyaf ve iplik üretimi yapan bir şirkettir. Şirketin üretim tesisleri Sakarya'nın Akyazı ilçesinde bulunmaktadır.