Jandarma Yangınları Provoke Eden 66 Kişiyi Yakaladı

GÜNCEL HABERLER SON DAKİKA

Antalya’da siber suçlarla mücadele kapsamında sosyal medyadaki paylaşımları inceleyen jandarma ekipleri, yangınla ilgili provokatif paylaşım yapan 66 şüpheli hakkında işlem başlattı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkan orman yangınlarına karşı mücadele sürerken, yangınlarla ilgili zaman zaman provokasyon amaçlı paylaşımlar yapıldı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de provokatörlerin peşine düştü. Ekipler, yangınlarla ilgili provokatif paylaşımlar yapan kişileri bulmak için bin 742 sosyal medya hesabı, sosyal medya haber sayfaları ve bin 347 web sitesini inceledi.

BİNLERCE HESAP VE SAYFA İNCELENDİ

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat ilçesinde ve daha sonra ülkenin farklı yerlerinde başlayan yangın olayları ile ilgili provokatif paylaşımlar yapmak isteyen kişileri tespit etmek maksadıyla bin 742 sosyal medya hesabı ile sosyal medya haber sayfaları ve bin 347 web sitesini inceledi.

66 ŞÜHELİ HAKKINDA İŞLEM

Sosyal medya hesaplarında açık kaynak araştırmalarına dayalı yürütülen sanal devriye faaliyetlerinde TCK-216 Halkı Kin Ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Veya Aşağılama Suçu, TCK-301 Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini Devletin Kurumlarını Aşağılama, TCK-299 Cumhur Başkanına Hakaret suçlarını işlediği tespit edilen 66 şüphelinin kimliği tespit edilerek Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili kurumlarla koordine kuruldu. Sosyal medyada ya da internet ortamında gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıdığı yönünde haber yayını yapan 17 “haber sayfası ve web sitesinin” erişime engellenmeleri maksadıyla Sulh Ceza Hakimliğine gerekli bildirimler yapıldığı kaydedildi.

Bir cevap yazın