Gökyüzünün Çelik Kanatlarını Yetiştiren Üniversite

Türkiye’nin en deneyimli uçuş bakım ekibiyle, akademik kadrosuyla kendi hava parkında, kendi filosuyla eğitim veren ülkedeki tek üniversite unvanının sahibi KTO Karatay Üniversitesi, havacılık sektöründe öncü olarak büyük başarılara imza atmaktadır.

Gökyüzünün Çelik Kanatlarını Yetiştiren Üniversite

Kendi Hava Parkı ve Filosuna Sahip Tek Üniversite: KTO Karatay!

KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde 2019 yılında açılan Pilotaj Bölümü, ülkemiz havacılık sektörünün gelişimine katkıda bulunmakta ve pilot ihtiyacını karşılamaktadır. Kendi hava parkı, filosu, teknik bakım altyapısı ve uçuş eğitmenleri ile Türkiye’nin en modern tesislerinden birine sahip olan KTO Karatay Üniversitesi çatısı altında, uluslararası düzeyde lisans eğitimi verilmektedir.

“% 100 Uçuş Akademisi” Olanaklarında Eğitim Fırsatı
 KTO Karataylı Pilotaj Bölümü öğrencileri merkez kampüsünden 28 km uzaklıktaki Hava Meydanı’nda “% 100 Uçuş Akademisi” olanaklarıyla eğitim almaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi, 1.200 metre çim pist, 1.500 metre asfalt pist, 1.500 metre taksi yolu, uçak bakım hangarı, 5 adet eğitim uçağı (VIPER SD4 NVFR) ve 2 adet planörü (ASK21 GLIDER) ile tam donanımlı hava meydanında pilot adaylarını planörle yetiştirerek önemli bir ilki gerçekleştirmektedir.

KTO Karatay, Havacılık Eğitiminde Farkını Ortaya Koyuyor
KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü öğrencileri, dört yıl devam eden uygulamalı lisans eğitimi sürecinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “ATPL (A) Pilot Lisansı” için eksiksiz hazırlanmaktadır.

Öğrenciler, havacılık alanındaki 14 temel dersten oluşan teorik eğitimlerinin yanı sıra, KTO Karatay Üniversitesi’ne ait eğitim pistinde önce planör uçuşu ile planör lisansını (SPL) almakta ve ardından da eğitim uçaklarıyla uçuş eğitimlerini tamamlamaktadır. Aynı zamanda havacılık sektörü için çok özel eğitimler olan PPL (Hususi Pilot Lisansı), NIGHT (Gece Uçuşu Yetkisi), CPL (Ticari Pilot Lisansı), IR (Alet Yetkisi), ME (Çok Motor Alet Yetkisi), ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı) eğitimleri de KTO Karataylı Pilotaj öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri arasındadır. Uygulamalı uçuş eğitimlerini tamamlayan öğrenciler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu sınavlar sonucunda başarılı olarak ATPL lisansı almaya hak kazanmaktadır. Ayrıca KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü mezunları, 4 yıllık üniversite diplomasına ek olarak Sivil Havacılık Organizasyonu onaylı Ticari Hava Yolu Pilotu lisansına da (ICAO) sahip olmaktadır.

Simülasyon Eğitimi ve Paraşütlü Uçaklar ile Kriz Yönetimi
Uluslararası standartlarda pilot yetiştirmeyi amaçlayan KTO Karatay Üniversitesi, son teknolojiye sahip cihaz ve araçlar ile öğrencilerin eğitim almalarını sağlamaktadır. Örneğin, Pilotaj Bölümü’nün PPL(A) ve IR(A) eğitimleri için dünya çapında kendini kanıtlamış olan ALSIM AL250 marka simülatör aracı da envanterinde yer almaktadır.

Simülasyon eğitimi ile öğrenciler tek motor ve alet uçuş eğitimi safhalarında, toplam 35 saat gerçek bir uçuşta başlarına gelebilecek olan acil ve anormal durumları simülasyon eğitimi ile deneyimlemektedir. Bu durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini son teknolojiye sahip Glass Kokpit ve Analog Kokpit olarak değiştirilebilme özelliğine sahip olan son model simülatörde öğrenmektedir.

Ayrıca Türkiye’de ilk kez kullanılan paraşütlü eğitim uçaklarıyla yaşanabilecek olası kazaların önüne geçmeyi hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, geleceği pilot adayı öğrencilerinin güvenliklerine, üst düzeyde önem vermektedir.

Pilotaj Bölümünde Çift Anadal Programı (ÇAP) İmkânı
Pilotaj diplomasının yanında ikinci bir diplomaya da sahip olabilen KTO Karataylı Pilotaj öğrencileri, eğitim hayatlarında herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaları halinde bu mağduriyetlerini gidermek için ikinci bir meslek sahibi olarak mezun olmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümlerinde Çift Anadal Programlarıyla mezun olan öğrenciler, iş hayatında farklı bir konumda olmayı da garantilemektedir.

Türk Hava Kurumu (THK) ile İş Birliği Protokolü
Uluslararası standartlarda pilotaj eğitimi veren KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü, Türk havacılığının köklü kurumlarından Türk Hava Kurumu ile protokol imzalamıştır. Bu protokol sayesinde, THK ile uçuş ve hizmet eğitim programlarının planlanması ve uygulanması konusunda iş birliği yapılmaktadır.

KTO Karataylı Geleceğin Pilotları, Mesleğin Duayenleri ile Buluşuyor
“Pilotaj Bölümü Kariyer Planlaması” konulu panel serisi dahilinde geleceğin pilot adayı öğrenciler, mesleğin duayenleri ile sık sık bir araya gelmektedir. Mesleki deneyimlerini, kariyer yaşamlarını, sektörel tecrübelerini, tavsiye ve önerilerini anlatan duayenler geleceğin havacısı olan KTO Karataylı öğrencilere altın değerinde tavsiyelerde bulunmaktadır.

Başarılarını Ödüllerle Taçlandırmaya Devam Ediyor
KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü, genç yaşına rağmen havacılık eğitimi konusunda farkını ortaya koymaktadır. Kendi hava parkında, kendi planör ve uçaklarıyla, Türkiye’nin en deneyimli uçuş ve bakım ekibiyle pilot adayları yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, bu konudaki başarılarını çeşitli ödüllerle de taçlandırmaktadır.

KTO Karatay, Havacılık Sektöründe Aranan Mezunlar Yetiştiriyor
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin yayımlamış olduğu Üni-Veri istatistiklerine göre “İstihdam Oranı En Yüksek Olan Bölümler” sıralamasında, Pilotaj Bölümü % 77 iş bulma oranı ile 1. sırada yer almaktadır.

Pilotaj Bölümünden mezun olan öğrenciler, tüm ulusal ve uluslararası hava yolu şirketleri ve işletmelerinde, pilot eğitimi veren uçuş okullarında (uçuş öğretmeni), hava taksi hizmeti veren kuruluşlarda, yolcu ve yük taşıma amacıyla kullanılan hava araçlarında pilot olarak görev alabilmektedir.

“Pilotaj Öğrencilerine Geniş Kapsamlı Burs İmkânları”
KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde 4 öğrenci tam burslu, 22 öğrenci ücretli olmak üzere toplamda 26 öğrenci alacaktır. Üniversite adayı öğrenciler için sahip oldukları başarı sırasına göre eğitim ve barınmalarına ilişkin çeşitli burslar yer almaktadır. Kampüse yürüme mesafesinde Erkek Öğrenci Yurdu ve Kız Konukevinde konaklama imkanına sahip KTO Karataylı Pilotaj Bölümü öğrencileri için Hava Meydanına, gün içinde ücretsiz servis imkânı da sağlanmaktadır. Modern eğitim tesislerinin yanı sıra sosyal donatı alanlarını da bünyesinde barındıran Hava Meydanında, öğrencilerin boş zamanlarını kaliteli bir şekilde değerlendirebilmeleri için birçok olanak da bulunmaktadır.

“Tam Donanımlı Hava Meydanında Uygulamalı Eğitim Fırsatı”

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Yüksek Lisans Programı öğrencileri, merkez kampüse yarım saat uzaklıktaki Hava Meydanı’nda “%100 Uçuş Akademisi” olanaklarıyla eğitim alacak. Öğrenciler; 1.200 metre çim pist, 1.500 metre asfalt pist, 1.500 metre taksi yolu, uçak bakım hangarı, 7 adet eğitim uçağı, 4 adet planör ve 1 adet çeker uçak ile tam donanımlı hava meydanında, gerçek bir uygulama deneyimi yaşayacak.

Uluslararası standartlarda pilot yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, son teknolojiye sahip simülasyon cihazı ve araçlar ile öğrencilerin eğitim almalarını sağlıyor.  Ayrıca Türkiye’de ilk kez kullanılan paraşütlü eğitim uçaklarıyla yaşanabilecek olası kazaların önüne geçmeyi hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, geleceğin pilot adayı öğrencilerinin güvenliklerine, üst düzeyde önem veriyor.

Pilotaj Tezsiz Yüksek Lisans Programı (İngilizce) mezunları pilotaj alanındaki tüm uçuş eğitimlerini tamamlayarak, kariyerlerine Pilot olarak devam edebilecekler. Kariyerinde hedeflerini gerçeğe dönüştürmek isteyen öğrenci pilot adayları, 09 Şubat 2023 tarihine kadar https://lisansustu.karatay.edu.tr/ adresinden online olarak başvuru yapabilecekler.