Danone'ye Dava Açıldı!

Aktivistler Fransız gıda firması Danone'ye plastik kullanımı nedeniyle dava açtı

Danone'ye Dava Açıldı!

Evian marka sahibini çevresel ayak izini 'başarısız' olmakla suçlayan STK'lar tarafından başlatılan kurumsal sorumluluk davası

Fransız yoğurt ve şişelenmiş su şirketi Danone, plastik ayak izini yeterince azaltmamakla suçlanan üç çevreci grup tarafından mahkemeye çıkarılıyor.

Gruplar, Evian ve Volvic maden suyunun arkasındaki şirketin, çığır açan bir Fransız yasasına göre hareket etme görevlerini yerine getirmediğini söyledi.

2017 tarihli "uyanıklık görevi" yasası, büyük Fransız şirketlerinde ve bunların tedarik zincirlerinde insan hakları ve çevresel kaygıların izlenmesini zorunlu kılıyor. Artan iklim davası eğiliminin bir parçası olarak, sivil toplum kuruluşları tarafından çok uluslu şirketlere karşı giderek daha fazla kullanılıyor.

Aralık ayında yapılan bir marka denetimine göre Danone, Coca-Cola, PepsiCo ve Nestlé ile birlikte dünyanın en büyük 10 plastik kirleticisinden biri olarak seçildi .

Rosa Pritchard, ClientEarth'ün avukatı şunları söyledi: "İklim ve sağlık uzmanlarının ve tüketicilerin açık endişelerine ve yüzleşmek için yasal bir yükümlülüğe rağmen, Danone plastikle başa çıkmak için ciddi bir planı olmadan ilerliyor. konuya.” Şirketin çevresel ve sosyal etkilerini listelemek için şirketin zorunlu "uyanıklık planı"nın "plastik konusunda tamamen sessiz" olduğunu da sözlerine ekledi.

Danone yaptığı açıklamada suçlamayı reddetti. “Şiddetle çürüttüğümüz bu suçlama bizi çok şaşırttı. Danone, çevresel risk yönetiminde uzun süredir öncü olarak tanınmaktadır ve sorumlu bir şekilde hareket etme konusundaki kararlılığımızı ve kararlılığımızı sürdürüyoruz.

“Plastik kullanımını azaltmayı, yeniden kullanımı geliştirmeyi, toplama ve geri dönüşüm planlarını güçlendirmeyi ve alternatif malzemeler geliştirmeyi amaçlayan kapsamlı bir eylem çerçevesi uyguluyoruz. Bu cephelerin her birinde, özellikle plastik azaltmada, örneğin 2018 ile 2021 arasında küresel düzeyde %12'lik (mutlak olarak 60.000 ton) düşüşle, önemli ilerlemeler kaydettik."

Plastik kirliliğine tek bir şirketten son verilemeyeceğini ve bunun için kamu ve sanayi tüm aktörlerin seferber edilmesi gerektiğini söyledi. Danone, "Bu nedenle, Birleşmiş Milletler himayesi altında yasal olarak bağlayıcı bir uluslararası anlaşmanın kabul edilmesini destekliyoruz" dedi.

Plastik kirleticileri hedef alan son yasal davalardan biri olan dava, bu hafta Paris mahkemesi yargısında açıldı. Çevreci gruplar Surfrider, ClientEarth ve Zero Waste France , şirketin plastik kullanımıyla ilgili hesap verebilirliği kabul etmesini istediklerini söyledi.

Okyanus koruma kampanyaları yürüten Surfrider Foundation Europe'un sözcüsü Antidia Citores, Reuters'e verdiği demeçte , "Danone'nin zorunlu bakım yükümlülüğü raporunu yeniden yayınlamasını ve plastik kullanımını azaltmak için somut bir strateji de dahil olmak üzere özellikle hesaba katmasını istiyoruz" dedi.

Eylül ayında gruplar, Danone'ye resmi olarak ihbarda bulunarak şirkete "uyanıklık planını" düzeltme fırsatı verdi. Şirket resmi tebligat mektubuna yanıt verdi, ancak STK'lar yanıtın yetersiz olduğunu ve taleplerini yeterince karşılamadığını savunuyor.

Fransız yasası, 2013 yılında Bangladeş'te meydana gelen ve batılı moda markaları tarafından kullanılan bir giyim fabrikasının çökmesi sonucu 1.100 kişinin hayatını kaybettiği Rana Plaza felaketinden sonra getirildi. Markaların hesap verme sorumluluğunun olmaması, insan hakları gruplarının ve diğerlerinin daha fazla kurumsal sorumluluk için kampanya yapma baskısına yol açtı.

Danone, batının plastik atıklarının çoğunu alan Endonezya ve Türkiye de dahil olmak üzere 120 ülkede faaliyet gösteriyor. Danone , son üç yıldır Endonezya'da plastik çevreyi kirleten marka denetim sıralamasında birinci oldu.

ClientEarth, Danone'nin her yıl Eyfel Kulesi'nin ağırlığının 74 katından fazla plastik kullandığını söyledi. 2021 mali raporuna göre 2021'de 750.000 ton, yani 2020'de kullanılan 716.500 tondan fazla kullandı.

Gruplar, Paris'teki bir hukuk mahkemesindeki yargıçları, şirketi altı ay içinde plastiği aşamalı olarak kullanımdan kaldırmayı da içerecek yeni bir plan yayınlamaya zorlamaya çağırıyor.

Dava, yükselen plastik atık dalgasını durdurmak için tarihi bir uluslararası anlaşmanın ardından STK'lar tarafından açılan birkaç yasal işlemden biri. Mart 2022'de dünya liderleri, plastiklerin üretimden imhaya kadar tüm yaşam döngüsünü kapsayan sonraki iki yıl boyunca yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma hazırlama konusunda anlaştılar.

Plastik atıkların sadece %9'u geri dönüştürülüyor. Plastiklerin geri dönüştürülmesi zordur, çürümesi yavaştır, pahalıdır ve yakılması kirleticidir; besin zincirine giren ve hayvanlara zarar veren küçük ve her yerde bulunan parçacıklara ayrılırlar.

Son yetmiş yılda plastik üretimi 1950'de 1 milyon tondan 2019'da 460 milyon tona fırladı ve 2060'a kadar üç katına çıkması bekleniyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na .

Danone, 2025 yılına kadar plastik ambalajları yeniden kullanmayı, geri dönüştürmeyi veya kompostlaştırmayı taahhüt ettiğini söyledi.

(Guardian)