Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Hz. Ali Camisi’nde kıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Hz. Ali Camisi'nde kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Hz. Ali Camisi’nde kıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'daki konutundan çıkarak namaz için Hz. Ali Camisi'ne geldi.

Camiden ayrılırken basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirlerle vaka sayısında azalma olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle ilgili konularda Bilim Kurulu'nun ifadelerinin, açıklamalarının önem arz ettiğine işaret ederek, “Ama ben daha çok değerlendirmeleri vefatla ilgili yapıyorum. Vefat sayılarındaki düşüş beni ciddi manada ümitlendiriyor. Bundan dolayı da ben ümitliyim” dedi.

“EKONOMİK GELİŞMELERİ DE GÖZ ÖNÜNE ALARAK ADIM ATMAYA GAYRET ETTİK”

Virüsün mutasyonuyla ilgili bazı olumsuz gelişmeler yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Onu da inşallah aşacağımıza inanıyorum. Gerek okullarla alakalı, gerekse son dönemde bu restoranlarla ilgili, bunun yanında bütün bu açık mekânlarla ilgili bazı ekonomik gelişmeleri de göz önüne alarak adımlar atmaya gayret ettik. Bu konuda şu anda lokantalarımızı vesaire, biraz gözetleme gibi bir düşüncemiz var. Bunun için de son açıklamalarımda mali destekler noktasında bin lirayla, 750 ve 500 lira gibi bir desteği üç ay süreyle verme kararı aldık ve bu adımı atmakla da çok ciddi bir yükü üzerimize almış durumdayız. Çünkü şu anda küçük esnafımızı yalnız bırakamayız onlara da gerekli desteği verdik, veriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan süreç içerisinde sebze, meyve bakliyat fiyatlarında ciddi farklar yaşandığına dikkati çekerek, “Bunun için de Ticaret Bakanlığımız yoğun bir çalışmanın içerisinde. Öyle zannediyorum ki şu önümüzdeki bir ay içerisinde biz bu işi çok daha kontrollü bir şekilde yürüteceğiz. Çünkü vatandaşın bu noktada ezilmesine tahammül edemeyiz” diye konuştu.

Beyaz et ve kırmızı ette de süreci takip ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaflara seslenerek, “Yani eğer siz bu süreci böyle devam ettirecek olursanız, çok ağır cezalar sizleri bulabilir. Bunun için de lütfen yaptığınız işi hakkıyla yapın, vatandaşımıza da zulmetmeyin” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in Kurucusu Elon Musk ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin soru üzerine de Elon Musk ile daha önce de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüştüğünü, uzayla ilgili konularda Elon Musk ile müşterek çalıştıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevlendirdiği bir kişinin “Başka neler yapılabilir?” diyerek Elon Musk ile sürekli irtibatta olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 itibarıyla dünyanın en zengin kişisi olan Elon Musk'un kendisine, “Çok çalışıyorum, çok çalışınca da çok kazanıyorum” dediğini aktardı.

Bir soru üzerine, hayvan haklarına yönelik yasa tasarısı için çalışmaların yapıldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda Meclis grubumuz özellikle takvimi belirliyor. Meclis grubumuzun, grup yönetimimizin gündeminde. Takvime göre her an meclise gelebilir. Mecliste komisyonlar, ondan sonra Genel Kurul’da tartışması yapılabilir” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile bugün yapacağı görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret durumunun da görüşüleceğini sözlerine ekledi.

(İletişim Başkanlığı)