Başkan Erdoğan'a Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Semerkant Kongre Merkezi’nde Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı Takdim Töreni’ne katıldı. Başkan Erdoğan, nişan nedeniyle Özbekistan halkına teşekkür edip, "Bu nişanı ezeli ve ebedi kardeşliğimizin bir sembolü olarak kabul ediyorum, büyük bir gururla taşıyacağım" dedi.

Başkan Erdoğan'a Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi nedeniyle geldiği Özbekistan'ın Semerkant şehrinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası basın mensuplarının karşısına geçen ikili, kısa birer konuşma yaptı. Semerkant Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Başkan Erdoğan'a, Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi.

Başkan Erdoğan, nişan nedeniyle Özbekistan halkına teşekkür edip, "Bu nişanı ezeli ve ebedi kardeşliğimizin bir sembolü olarak kabul ediyorum, büyük bir gururla taşıyacağım" dedi

"BU NİŞANI GÜÇLÜ BİR SEMBOL OLARAK KABUL EDİYORUM"

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Fıkıh ilminin efendisi Buhari'nin her şeyi İmam Buhari adına özellikle bu kıymeti nişanın tarafıma tevcihinden gerçekten çok çok büyük bir şeref duyuyorum.

Fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim. Karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Bu nişanı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğin güçlü bir sembolü olarak kabul diyorum.

Şimdi İmam Buhari adına bir üniversitenin burada kuruluyor olması İslam dünyasına da çok farklı bir mesaj olacaktır. Bugün zaten bir heyet Türkiye'den oğlum da dahil olmak üzere İbni Haldun Üniversitesi'nden arkadaşlar Taşkent'e gelmişler, orada çalışmalar yapmışlardır.

"BU NİŞANI BÜYÜK BİR ONURLA TAŞIYACAĞIM"

İlişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza olan inancım tamdır.

Büyük bir onurla taşıyacağım nişanı almaktan duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyorum. Tüm Özbek kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Öğrencilik yıllarımızda özellikle İmam Buhari'yi Sahihi Buhari isimli hadis eseri ile tanıdık.

Bir numaralı hadis eseri Buhari'nin eseriydi. Bizim için en önemli kaynak eserdi. Herhangi bir hadis arayacaksak önce Buhari'nin eserine bakardık.

MİRZİYOYEV'E TEBRİK

Kardeşim burada böyle bir üniversiteyi kurduğu zaman burası çok ciddi bir ilmi merkez ve çekim alanı olacaktır.

Çok önemli bir adım attı, tebrik diyorum, takdir ediyorum, sağolsun."

.