Avrupa’daki GPU Sıkıntısı Yakında Sona Erebilir

DÜNYA HABERLERİ TEKNOLOJİ HABERLERİ

GPU fiyatları daha önce fırlamıştı, ancak şimdi yaklaşık yüzde 50 düştü.

Aylarca süren Grafik İşlem Birimi (GPU) sıkıntısı ve hızla yükselen fiyatlarının ardından, Avrupa pazarında krizin sona ermek üzere olabileceğine dair işaretler var. Yeni bir rapor, AMD ve Nvidia ekran kartlarının fiyatlarının Avrupa’da yaklaşık yüzde 50 düştüğünü ortaya koyuyor. Sadece bu değil, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, bir dizi GPU modeli de kapmak için hazır. Grafik kartlarının fiyatları hala yüksek olsa da, yeni rapor pazarın toparlanabileceğini gösteriyor.

Grafik kartı fiyatlarındaki düşüşün nedenlerinden biri Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerinin değerlerindeki düşüş olabilir . 25 Haziran 17:42 itibariyle, Hindistan’da Bitcoin fiyatı Rs’de kaldı. Hindistan’da 24.83 lakh ve Ether fiyatı Rs’de kaldı. 1.40 lakh.

Jon Peddie Research tarafından hazırlanan bir rapora göre , bu yılın başlarında grafik kartlarının yaklaşık yüzde 25’i kripto para madencileri tarafından satın alındı . Ancak, popüler kripto para birimlerinin fiyatları düştüğünde, madencilerin ihtiyaç duyduğu grafik kartlarının sayısı düşebilir ve fiyatları düşürebilirdi.

AMD donanımı tarafından desteklenen bir Nvidia oyun konsolu olan RTX 3060’ın fiyatı 949 EUR’dan (kabaca 84.000 Rs.) 639 EUR’ya (kabaca 56.600 Rs.) düşerken, RTX 3070 1.499 EUR’dan (kabaca 1.32 lakh Rs) düştü. 999 Euro’ya (kabaca 88.500 Rs), Digital Trends tarafından hazırlanan bir rapora göre . RTX kartları, envanterde de önemli bir artışa tanık oldu. RTX 3060 RTX 3070 bir ay önce sadece 4’ten 26 modellerine atlamış ise kartlar, şimdi sadece beş kıyasla 24 modellerinde mevcuttur.

Dijital Eğilimler raporu ayrıca, ABD pazarının piyasada daha fazla kart görebileceğini, ancak bunların üreticinin önerdiği perakende fiyatından (MSRP) daha yüksek fiyatlandırılabileceğini söylüyor . Nedeni? Çin’den ithal edilen bu kartlara ağır tarifeler.

Ancak ikinci el ekran kartlarının fiyatları düşüyor. Yılın başından itibaren GPU fiyat trend grafiği ile bir grafik yayınlayan bir Reddit kullanıcısı u/gregable’a göre , kartların mevcut fiyatlarında bir düşüş var.

Gönderisine göre, ” eBay’de bir grup GPU için günlük ortalama satış fiyatlarını çıkardı .”

Bir cevap yazın