2023 Altın Küre Ödülünü Banshees of Inisherin ve The Fabelmans big kazandı

80. yıllık tören, sunucu Jerrod Carmichael'ın sorunlu geçmişine ateş etmesiyle, çeşitli kazananlar listesine sahne oldu.

2023 Altın Küre Ödülünü  Banshees of Inisherin ve The Fabelmans big kazandı

Sessiz kaldıktan bir yıl sonra - 2022'de kırmızı halı yok, yıldızlar yok, televizyon yayını yok - Altın Küre, Los Angeles'taki Beverly Hilton'da yeniden şekillendi: açık şampanya şişeleri, zamanla ve aşırı esnetilmiş, uzun süredir devam eden çeşitliliğini geliştirmeye yönelik işaretler sunucu Jerrod Carmichael'dan çekim yaparken sorunlar.

Gecenin büyük kazananları, Steven Spielberg'in kendisine en iyi yönetmen ödülünü de kazandıran yarı otobiyografik aile draması The Fabelmans ve Martin McDonagh'ın The Banshees of Inisherin filmi olurken, ağın sevgilisi Abbott Elementary, HBO'nun prequel House of the Dragon ve The White Lotus ödülleri evine götürdü. en iyi TV ödülleri.

Los Angeles Times tarafından Şubat 2021'de yapılan bir soruşturmanın Hollywood Yabancı Basın Derneği'nin Siyahi üyesi olmadığını ve çok sayıda etik hataya sahip olmadığını ortaya çıkarmasından sonra bir tür imaj iyileştirme gösterisi olan 80. yıllık Altın Küre, Zendaya'nın olmaması da dahil olmak üzere çeşitli kazananlar listesi gördü. Euphoria'nın ikinci sezonu; Abbott Elementary'den Quinta Brunson ve Tyler James Williams; ve gecenin ilk galibi, Everything Everywhere All At Once ile 80'lerde çocuk yıldızlığından sonra oyunculuğa duygusal bir dönüşü kutlayan Ke Huy Quan. Wakanda Forever'dan Angela Bassett, bir Marvel filmi için büyük bir bireysel oyunculuk ödülü kazanan ilk kişi oldu.

HFPA , Beverly Hilton Oteli'nden üç saatten fazla süren yayına yol açan, derhal istifa eden bir çeşitlilik danışmanı işe almak ve altı Siyah gazeteci (21 yeni üye arasından) ve daha çeşitli bir grup eklemek gibi bazı değişiklikler yaptı . 103 üye olmayan uluslararası seçmen . Ancak Kuzey Carolina'dan bir stand-up komedyeni olan Carmichael, Globes'un durumunu açıkça ifade etti : "Benden sadece bunu sunmam isteniyor, biliyorum, çünkü ben Siyahım."

Hollywood Foreign Press hakkında "Irkçı bir örgüt olduklarını söylemeyeceğim ama George Floyd'a kadar tek bir Siyahi üyeleri yoktu" dedi. "Öyleyse bu bilgiyle ne yapacaksan yap."

Carmichael, şovun 80 yıllık tarihindeki ilk Siyah sunucu olarak "kovulamaz" olduğu konusunda şaka yaptı - ya da yapmadı, çünkü gece boyunca sunumu abartısız, doğrudan ve etkilenmeden çarpıktı. Grubun başkanı Helen Hoehne ile birçok kez reddettiği bire bir görüşmeyi anlatarak HFPA'nın imaj iyileştirme çabalarına omuz silkti. “Hiç değişmediklerini varsayarak bu işi kabul ettim” dedi. "Altı yeni Siyah üye aldıklarını duydum, onları tebrik ederim, her neyse, elbette. Ama bu yüzden burada değilim. Gerçekten hepiniz için buradayım” – hayran olduğu “gerçekten inanılmaz sanatçılarla” dolu oda gibi. "Hollywood Yabancı Basın Derneği'nin geçmişi ne olursa olsun, bu akşam kutlama yapma zamanı geldi ve bence bu sektör böyle akşamları hak ediyor."

Carmichael gevşemedi ve akşamın ilerleyen saatlerinde Tom Cruise'a bir kazı yaparak Top Gun: Maverick rol arkadaşları Glenn Powell ve Jay Ellis'i tanıtırken garip bir şekilde soluk soluğa kaldı: "Sahne arkasında, Tom Cruise'un geri verdiği bu üç Altın Küre ödülünü buldum... belki de bu üç şeyi alıp Shelly Miscavige'in sağ salim dönüşüyle ​​değiştiririz" dedi.

Carmichael'ın niyetine uygun olarak, gecenin çoğu, bir kısmı gecikmiş olan yetenek kutlamasına gitti. Müzikal veya komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Michelle Yeoh, “Bu aynı zamanda üzerinde durduğum tüm omuzlar, benden önce gelen, bana benzeyen ve benimle bu yolculuğa çıkan herkes için” dedi. onlarca yıllık kariyerinde bir çağrı listesindeki ilk başrolü. En iyi drama oyuncusu Austin Butler, Baz Luhrmann'ın Elvis'i için ödülünü kısmen, katılan Lisa-Marie ve Priscilla Presley ile Kral'a adadı - "hatırlandın ve ben asla unutmayacağım."

Carol Burnett yaşam boyu başarı ödülünü kabul eden Ryan Murphy, konuşma süresinin çoğunu, izleyen LGBTQ+ izleyicileri için bir "umut ve ilerleme noktası" olarak Billy Porter, MJ Rodriguez, Jeremy Pope ve Matt Bomer gibi queer aktörlerin başarılarını kutlamak için kullandı. evde. "70'lerde evde The Carol Burnett Show'u izleyen genç bir insanken, benim gibi birinin ödül aldığını, hatta bir TV şovunda karakter olduğunu hiç görmedim" dedi. “Amerika'da bir LGBTQ çocuğu olmak zor.”

Törende ayrıca, başarı için kendi "tablosunu" sunan Eddie Murphy'ye bir ömür boyu başarı ödülü de verildi: "Vergilerinizi ödeyin, işinize bakın ve Will Smith'in karısının adını ağzınızdan uzak tutun."

Globes olduğu için, İngilizce olmayan en iyi film Arjantin, 1985'in kabul konuşmasını boğan tam bir müzik patlaması da dahil olmak üzere, konuşmaların çok erken oynatılmasıyla ilgili ısrarcı sorunlar gibi bazı zorunlu olmayan hatalar vardı. Bir dramada en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanan Colin Farrell, Banshees of Inisherin'in rol arkadaşı Kerry Condon'ı överken, "o piyanoyu unutabilirsin" dedi. "Seni dövebilirim, tamam mı?" şaka yaptı Yeoh. Jennifer Coolidge, The White Lotus'un ikinci sezonundaki destekleyici rolü için sunucu ve duygusal bir kazanan olarak iki kez geçti.

Gecenin diğer kazananları arasında Tár için Cate Blanchett, The Bear için Jeremy Allen White, Ryan Murphy'nin tartışmalı Netflix hiti Dahmer için Evan Peters, Black Bird'den Paul Walter Hauser, Yellowstone'dan Kevin Costner ve The Dropout'tan Amanda Seyfried yer aldı. Guillermo del Toro'nun Pinokyo'su en iyi animasyon filmi ödülünü aldı.

Spielberg, ailesine dayanan bir hikaye olan The Fabelmans için en iyi yönetmen ve gecenin son ödülünü evine götürdü.

“17 yaşımdan beri bu hikayeden saklanıyorum. Bu hikayede yoluma pek çok şey koydum” dedi. "Herkes beni bir başarı öyküsü olarak görüyor... Ama kim olduğumuzu herkese söyleyecek kadar cesur olana kadar kimse gerçekten kim olduğumuzu bilmiyor."